• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Куточок здоров"я

/Files/images/gepatit_a/изображение_viber_2023-11-20_13-59-18-892.jpg

/Files/images/gepatit_a/изображение_viber_2023-11-20_13-59-18-944.jpg/Files/images/gepatit_a/изображение_viber_2023-11-20_13-59-18-996.jpg/Files/images/gepatit_a/изображение_viber_2023-11-20_13-59-19-053.jpg

Що таке новий коронавірус SARS-CoV-2 (2019-nCoV)?

Новий коронавірус 2019 року (SARS-CoV-2, або 2019-nCoV) — це новий вірус, який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей (зокрема гострої респіраторної хвороби COVID-19) та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м. Ухань, Китай, у грудні 2019 року.
Симптоми
Наказ №513 від 13 листопада «Щодо внесення змін до наказу №454 від 15 жовтня щодо тимчасового переходу на дистанційне навчання» – Національний технічний університет
У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості із такими основними симптомами:
  • гарячка;
  • кашель;
  • задишка (ускладнене дихання).
Симптоми можуть проявитися через 2–14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень.

Чи є вакцина?

Наразі немає вакцини для захисту від SARS-CoV-2. Найкращий спосіб запобігти зараженню — уникнути впливу цього вірусу.

Чи є лікування?

Не існує специфічного противірусного лікування від COVID-19. Люди, інфіковані новим коронавірусом, можуть звернутися по медичну допомогу, щоби полегшити симптоми.

Як захиститися від інфікування:

  • уникайте близького контакту з тими, хто має гарячку або кашель;
  • не торкайтеся обличчя немитими руками;
  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами;
  • ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця;
  • уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

Як запобігти поширенню інфекції:

  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати);
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки;
  • необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.

Плакат. Коронавірус купить с доставкой по Украине. Продажа по ценам издательства. Читать отзывы в интернет магазине Ранок.

Норовірусна інфекція - що це таке? Норовірусна інфекція: симптоми, діагностика та лікування

Останнім часом дорослі і діти все частіше страждають кишковими інфекціями. Основною причиною їх розвитку є віруси, які поділяються на кілька видів. Один з них - норовіруси.

Загальні відомості

Норовіруси і ротовіруси - основні збудники кишкових інфекцій. Спочатку відмінностей між цими вірусами не було, тому діагноз був однозначний: «ротовірусна інфекція». У 1972 році вперше був виділений норовірус, трапилося це в США, в місті Норфолк (Штат Огайо). У зв'язку з чим перша назва вірусу була «Норфолкський агент». У ході генетичних досліджень було встановлено, що він відноситься до сімейства Caliciviridae. Згідно думки вчених, 90% випадків небактеріального ентериту у всьому світі викликає норовірусна інфекція. Що це за вірус такий? Давайте розберемося.

Механізм передачі інфекції

Основними шляхами проникнення вірусу в організм є
- харчовий - при вживанні немитих овочів або фруктів
- водний - при вживанні рідин, що містять вірус
- контактно-побутовий, коли в організм вірус проникає через посуд, предмети побуту, немиті руки.
Людина, інфікована вірусом, заразна для оточуючих під час гострої фази захворювання і в наступні 48 годин.

Норовірусна інфекція: симптоми захворювання

Перші ознаки недуги виникають через 24-48 годин після зараження. Сильна нудота, що переходить в блювоту, пронос, підвищена температура тіла, м'язові і головні болі, слабкість - так проявляється норовірусна інфекція. Ознаки захворювання зазвичай проходять самостійно через 12-72 години. Після одужання організм виробляє нестійкий імунітет до вірусу - до восьми тижнів. Після закінчення цього періоду часу у людини знову може розвинутися норовірусна інфекція. Що це таке і як проявляється недуга, ми з'ясували. Тепер поговоримо про методи діагностики та способи лікування.

Діагностика

Особливої необхідності у визначенні типу вірусу немає. Тому як лікування подібних недуг, як правило, однотипне. При необхідності визначення Норовірус проводять спеціальні дослідження крові (ПФА або ПЛР).

Принципи лікування захворювання

У більшості випадків, якщо виявлена норовірусна інфекція, лікування не потрібно, так як даний тип інфекції має здатність до самообмеження, і захворювання проходить без будь-яких ускладнень. Основна рекомендація при цьому недугу - вживання достатньої кількості рідини для попередження зневоднення організму. Для ослаблення сильної нудоти або блювоти призначають такі медикаменти, як «Прохлорперазин», «Прометазин», «Ондансетрон». При високому ступені зневоднення потрібно внутрішньовенне введення рідин, що містять електроліти, в критичних ситуаціях необхідна госпіталізація пацієнта.

Профілактичні заходи

При будь-яких захворюваннях, в тому числі і при такій недузі, як норовірусна інфекція, лікування завжди триваліше і затратне, ніж профілактичні заходи, особливо це стосується важких випадків. Тому необхідно зробити все можливе, щоб не допустити розвитку хвороби. На сьогоднішній день не існує вакцини від даної інфекції. Незважаючи на те, що норовіруси володіють високою контагіозністю, стійкістю і тривалим збереженням життєздатності у зовнішньому середовищі, профілактика норовірусна інфекції елементарна. Необхідно дотримуватися наступних простих рекомендацій:
1. Дотримуватися особистої гігієни (мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування туалету, після повернення з вулиці).
2. Ретельно мити фрукти і овочі, вживати термічно оброблені продукти харчування.
3. Вживати гарантовано безпечну воду і напої.
4. При купанні в басейнах і водоймах уникати попадання води в рот.

Додаткові заходи

Норовірусна інфекція - що це таке? Це дуже серйозна недуга. Тому якщо захворів один з членів сім'ї, необхідно ретельно стежити за гігієною. При догляді за хворим або контакті з предметами, руки необхідно ретельно мити з милом і обробляти антисептиками. Волога обробка всіх поверхонь, з якими контактував хворий, повинна здійснюватися як мінімум раз на день. Норовірус володіє високою життєстійкістю, тому прибирання слід проводити з додаванням хлорвмісних дезінфікуючих засобів.

Норовірусна інфекція:ознаки у дітей, лікування захворювання в дитячому віці.

Як відомо, малюки тягнуть всі предмети в рот. У цьому випадку, природно, ніхто не дасть гарантій щодо чистоти навколишніх предметів. Саме тому різноманітні кишкові захворювання, в тому числі і норовірусна інфекція у дітей - досить часте явище. Крім цього, діти часто знаходяться в колективі (дитячі садки, школи, різні гуртки), де будь-яка інфекція поширюється досить швидко.

Що в такій ситуації робити батькам?

Насамперед, дитину з раннього дитинства необхідно привчати дотримуватись правил гігієни: частіше мити руки, не брати їжу з підлоги і так далі. Природно, це не захистить малюка від виникнення інфекції, але допоможе в кілька разів знизити ризик її розвитку. Якщо виникла норовірусна інфекція у дітей, лікування має свої особливості, так як у малюків зневоднення організму відбувається набагато швидше, ніж у дорослих. Батькам необхідно бути гранично уважними і тримати під контролем стан дитини. При перших симптомах захворювання малюка необхідно забезпечити достатньою кількістю рідини. З цією метою застосовують дробове питво. Дитині дають по чайній ложці рідини кожні 15 хвилин. Переважно використовувати такі засоби, як «Регідрон», «Глюкосалан», «Humana Електроліт». Якщо даних препаратів немає, можна давати і мінеральну воду, випустивши попередньо газ. Кількість рідини, що необхідно випити дитині в перші 6-8 годин захворювання, становить приблизно 10 мл на 1 кг ваги для немовлят, 50-80 мл на 1 кг ваги для дітей після року. Не останню роль при кишкових інфекціях грає дієтотерапія. Лікувальне харчування - постійний і важливий аспект лікування на всіх етапах захворювання. На обсяг і склад їжі впливає вік, вага дитини, характер попередніх захворювань. Раціональне харчування дуже важливо для якнайшвидшого відновлення роботи кишечника. Можна давати кисломолочні продукти, печене яблуко, банани, морквяне і яблучне пюре.

Грип

З приходом холодів всі навколо починають говорити про грип, а все тому, що саме в холодну пору року трапляються епідемії грипу, які негативно позначаються на здоров'ї дуже багатьох людей.
Грип - це гостре вірусне захворювання, яке може вражати людей, не залежно від їх віку чи статі, і яке супроводжується такими проявами як загальна інтоксикація організму, а також катаральними явищами у вигляді риніту, закладеності носа і сильного кашлю.
Статистика свідчить про те, що кожного року в світі на грип хворіє близько 450 мільйонів людей, причому 2 мільйони з яких помирає.
Небезпека грипу полягає в тому, що він може вражати серцево-судинну систему, дихальні органи, а також центральну нервову систему людини. Вірус грипу досить сильно і різко знижує захисні сили організму, тому і ймовірність виникнення різних ускладнень після хвороби є дуже високою. Особливо небезпечний грип для літніх людей, дітей і вагітних жінок, а також для тих, хто має якісь хронічні захворювання.
Не багато хто знає, що перша згадка про грип як про хворобу було зроблена Гіппократом, а перше документальне підтвердження епідемії грипу зафіксовано в 1580 році. Найважчою епідемією грипу була так звана «іспанка», яка трапилася в 1918 році, і від цієї епідемії померло понад 20 мільйонів жителів планети.
Збудником захворювання є вірус грипу, який був ідентифікований англійськими вченими вірусологами в 1933 році. Через три роки після цього вченим вдалося провести виділення вірусу грипу В і С.
Від людини до людини вірус грипу передається дуже легко, найчастіше це відбувається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні або при розмові.
Грип починається досить інтенсивно і гостро. Інкубаційний період хвороби складає від двох до п'яти днів. Тяжкість протікання захворювання у людини залежить від багатьох факторів, у тому числі від її віку, загального стану здоров'я, фортеці імунітету.
Основними симптомами захворювання є висока температура тіла, загальна слабкість, біль у суглобах і м'язах, головний біль, біль за грудиною, інтенсивний кашель, нежить, сухість слизової оболонки порожнини носа і глотки, а іноді болі в животі і діарея. При важкому перебігу грипу у хворого можуть спостерігатися судоми, галюцинації, блювота або кров з носа.
Багато хто плутає грип з ГРЗ і ГРВІ. Це не правильно, оскільки грип провокується саме вірусом грипу, який відноситься до сімейства ортоміксовірусів.
Лікування грипу необхідно розпочинати негайно, як тільки виникли перші його симптоми. Грип не відноситься до хвороби, яку можна лікувати шляхом самолікування, так як це може призвести до тяжких наслідків.
Під час лікування грипу хворому показаний суворий постільний режим, рясне пиття, найкраще лужне, і дієта. Після огляду хворого лікар призначає жарознижуючі засоби, судинозвужувальні краплі, засоби для розрідження і відходження мокроти, препарати для підтримки імунітету, антигістамінні препарати, а в деяких випадках парові інгаляції і прийом вітамінів.
Оскільки грип дуже негативно відбивається на стані дихальних шляхів, то під час хвороби вкрай важливо проводити часті провітрювання і вологе прибирання в приміщенні. Чисте вологе повітря допоможе зміцнити місцевий імунітет у слизових носа і горла. Необхідно пам'ятати про те, що при високій температурі будь-які теплові процедури є забороненими.
З метою профілактики в період епідемії грипу необхідно по можливості якомога рідше перебувати в місцях масового скупчення народу, а якщо цього не вдалося уникнути, то одягати ватно-марлеву пов'язку. Також маску необхідно обов'язково одягати при догляді за хворим грипом. Оскільки вірус дуже легко передається через брудні руки, то потрібно дотримуватися правил особистої гігієни та часто мити руки з милом. Дуже важливо постійно проводити зміцнення імунітету, дотримуватися повноцінного та збалансованого харчування і вести здоровий спосіб життя.

ЩО ВАРТО ЗНАТИ ПРО КІР

Кір – небезпечне вірусне захворювання

Саме ця інфекція є однією із основних причин дитячої смертності у світі.

Як можна заразитися кором

Вірус дуже швидко поширюється – він передається при розмові, кашлі, чханні чи будь-якому тісному контакті з хворим. Як тільки у людини з’являються перші ознаки вірусу – вона вже поширює інфекцію. Інкубаційний період триває від 7 до 17 днів.
При цьому інфекція дуже швидко поширюється, тож з потоком повітря вірус може навіть поширитись у сусідні приміщення, наприклад через вікна, вентиляцію тощо.

Симптоми у дітей і дорослих

Найчастіше кором хворіють діти та підлітки, однак, якщо щеплення не було, то заразитись може і дорослий.
Перші тривожні ознаки небезпечного вірусу – людина стає млявою, у неї порушується сон, знижується апетит. Пізніше з’являється нежить та кашель, а також підвищується температура.
Однак, вже через кілька днів температура знижується, а от кашель та нежить не проходять, а навпаки посилюються. В цей період в людини стають чутливими очі, важко дивитись на світло, інколи доходить до запалення ока (кон’юктивіт). Часто ці симптоми можна сплутати зі звичайною застудою чи грипом. При цьому на внутрішній стороні щік, а іноді й губ, вже з’являються дрібненькі цятки. Це вже одна із основних ознак, що в хворого таки кір.
Вже на 4-5 день після перших симптомів температура знову підвищується до 39-40 градусів, а на шкірі з’являється дуже помітний висип червоних цяток. У цей момент посилюється нежить, набрякають повіки та все обличчя.
До симптомів може додатись ще й пронос. Також може посилитись головний біль, інколи хворі навіть непритомніють.
Якщо хвороба проходить без ускладнень, то вже до тижня часу хворому має стати краще. Тоді у людини нормалізується температура, проходять кашель та нежить, а верхній шар шкіри, на якій був висип, починає відлущуватись.

Ускладнення

Цей вірус небезпечний ще й ти тим, що ускладнення після хвороби можуть бути не безпечнішими за саму недугу. Інфекція сильно понижує імунітет, і організм стає чутливим до будь-якої бактеріальної інфекції.
Ускладнення можуть торкнутись і дихальної системи — це пневмонія, бронхіт. Також часто після перенесення вірусу може виникнути запалення середнього вуха, часто це трапляється у маленьких дітей.
Кір наносить відбиток і на нервову систему, в деяких випадків може призвести до енцефаліту (запалення головного мозку).

Профілактика

Як переконують медики, найбільш дієвим захистом від кору є вакцинація. Її колять дитині у 12 місяців та 6 років.
У країнах, де вакцинація від кору охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей. Вважаю, що це своєрідний медичний злочин.
Вона також запевнила, що вакцина проти кору “безпечна, надійна та ефективна”. Адже цю вакцину використовують не лише в Україні, але і в багатьох інших європейських країнах.
Дії у разі виявлення перших симптомів кору.
Терміново звернутися за медичною допомогою, викликавши лікаря, та обов'язково дочекатися його прибуття.
· Не слід самостійно вести хворого у лікарню, оскільки він є джерелом інфекції.
· До приходу лікаря слід ізолювати хворого в окремій кімнаті, яка має бути чи­стою, добре провітрюватися.
· Обов'язково повідомити лікарю про всі можливі контакти хворого на кір за останні 10-20 днів.
· Хворому на кір рекомендовано організувати постільний режим, забезпечити питтям.
· Навчити хворого при нападах кашлю, нежитю прикривати ніс і рот носовою хустинкою чи серветкою, часто мити руки милом.
· Слід забезпечити хворого індивідуальними речами побуту (окремий посуд, засоби гігієни та інше).
· У жодному разі не проводити самолікування хворого на кір.
· Особам, що контактують з хворим на кір, слід використовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання, наприклад, маску чи марлеву пов'язку, які варто змінюва­ти через дві і чотири години відповідно.
· Чітко дотримуватися рекомендацій лікаря щодо лікування хворого на кір та про­ведення заходів специфічної та неспецифічної профілактики щодо контактних осіб.

На виконання листа Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради від 22.11.2017року № 2133-12-4/2 з метою профілактики та недопущення спалахів гострих кишкових інфекцій дошкільним навчальним закладом (ясла-садок) комбінованого типу №81 «Незабудка» Черкаської міської ради розроблено та затверджено заходи щодо забезпечення санітарно-гігієнічного та технічного стану.

Давайте розкривати секрети хорошого апетиту дитини разом

Коли у малюка є апетит, мама не натішиться! Не доводиться змушувати й умовляти дитину з'їсти ложечку «за тата» і «за бабусю», не доводиться викидати чергову не з'їдену порцію дитячого харчування у відро для сміття. Малюк, їдять з апетитом і з задоволенням - це справді, велика радість для мами.

Так як від того, чи є у дитини апетит залежить його здоров'я і настрій. Всі системи організму дитини будуть розвиватися повноцінно і правильно лише в одному випадку - якщо в організм буде поступати достатня кількість поживних речовин. Їжа - це базис для зростання і розвитку малюка, для зміцнення його імунітету.

Перше, з чим потрібно розібратися - це режим харчування малюка. Тут немає дрібниць, під вашою увагою повинно бути все: якість їжі, кількість їжі, час годування.

Яким би модним зараз не було вільне годування, воно добре лише в ранньому дитячому віці, коли малюк дійсно краще мами знає, коли йому потрібно поспати, а коли - поїсти. З самого раннього віку намагайтеся налагодити режим харчування, адже всім відомо, що прийом їжі в один і той же час виробляє харчової рефлекс: починає виділятися шлунковий сік і слина, з'являється відчуття голоду. Якщо наш організм працює, як годинник, краще підлаштовуватися під нього, так не буде проблем з прийомом їжі і у малюка завжди буде відмінний апетит, а значить, все, що ви йому приготуєте, він буде наминати за обидві щоки на радість вам.

Порції їжі також повинні бути нормованими. Ви приблизно знаєте, скільки з'їдає ваш малюк, тому не накладайте йому їжі більше, ніж він може з'їсти. Це може спровокувати надалі відмову від їжі. Покладіть йому більше їжі, якщо він попросить вас про це сам. Якщо ви поклали дитині звичайну порцію, але він відмовляється її доїдати, не наполягайте на цьому і не змушуйте його їсти через силу, щоб потім малюк не відмовився від їжі зовсім. Дитина має свої смакові пристрасті, саме тому одну страву він може їсти з добавками, а від іншої відмовитися зовсім. Досвідчена мама знає, як приготувати продукт, який дитина не любить так смачно, що він попросить добавки. Для цього вам потрібно трохи краще ознайомиться з секретами «маминої» кухні. Наприклад, якщо малюк не любить їсти сир, готуйте йому сирну запіканку з родзинками. Дуже смачно і не менш корисно!

Заведіть за правило перед прийомом їжі здійснювати одні й ті ж «ритуали»: помили ручки, наділи фартушок, побажали всім « приємного апетиту ». Такі однакові ритуали додатково налаштовують дитину на хороший апетит і прийом їжі.

Коли малюк їсть, ніщо не повинно відволікати його від їжі. Краще буде, якщо дитина буде їсти завжди в одному і тому ж місці, нехай у нього буде своє особисте місце за столом. Не варто включати телевізор і навіть радіо. Не відволікайте його розмовами і не розмовляйте самі ні з ким, поки малюк не доїсть. Нехай з раннього віку він розуміє, що «коли я їм, я глухий і німий !».

Відмовтеся раз і назавжди від перекусів між прийомами їжі. Перекушування, особливо всухом'ятку, погано впливають на травлення малюка. Багато батьків між прийомами їжі дають дитині з'їдати величезну кількість солодощів, цукерок і печива, а потім скаржаться на те, що малюк погано їсть «звичайну» їжу. Обмежте споживання дитиною солодкого. Цукерки та печиво завжди повинні лежати в такому місці, де дитина їх не може дістати самостійно. Якщо малюк скаржиться на те, що він голодний, а до обіду ще далеко, можна зробити йому фруктовий салатик, або просто дати яблуко або банан.

Щоб малюк не захоплювався з дитинства такими шкідливими продуктами, як чіпси, сухарики і газована вода, не давайте йому поганого прикладу і не вживайте їх самі.


Рекомендації по оздоровленню дітей, які часто хворіють (ДЧХ)

ДЧХ - це група диспансерного нагляду за станом здоров’я дітей, для яких характерний вищий, ніж у їхніх однолітків, рівень захворюваності на ГРЗ.

Критерії, відповідно до яких дітей зараховують у групу ДЧХ

Вік дітей

Частота ГРЗ (епізодів/рік)

першого року життя

›4

до 3 років

›6

4-5 років

›5

від 5 років

›4

Повторювані ГРЗ є причиною порушень нормального розвитку і функціонування системи органів дихання, імунної системи, шлунково-кишкового тракту, вегетативної нервової системи.
Через часті захворювання у руховому режимі дітей виникають певні обмеження, що зумовлюють зниження фізичної активності дитини. Зазнає змін і раціон харчування дітей, які часто хворіють. Як наслідок – розвиток анемії у дітей, психомоторна та фізична затримка їх розвитку (погіршення пам’яті , уваги, успішності).
Діти, які часто хворіють, потребують планомірного та систематичного проведення комплексу медико-соціальних заходів, які спрямовані на профілактику гострих респіраторних захворювань та підвищення загальної стійкості організму дитини.

Комплекс оздоровчо-профілактичних заходів для дітей, які часто хворіють:

1. Організація раціонального розпорядку дня дитини.
2. Повноцінний сон.
3. Попередження перевтоми і перезбудження.
4. Створення сприятливого психологічного клімату в сім’ї.
5. Прогулянки на свіжому повітрі тривалістю 2-5 год. на день.
6. Одягання дитини відповідно до сезону та погодних умов, умов приміщення, що запобігає надмірному охолодженню або перегріванню тіла.
7. Провітрювання кімнати дитини 3-4 рази на день і обов’язково перед сном.
8. Підтримання температури повітря в приміщенні, де перебуває дитина, в межах +18…+19⁰С.
9. Мінімальне відвідування місць великого скупчення людей.
10. Навчання дітей правил особистої гігієни.
11. Полоскання горла розчином морської солі 1-2 рази на день (1 чайна ложка на 0,5 літра води).
12. Забезпечення адекватної рухової активності дитини протягом дня.
13. Систематичне виконання з дитиною дихальних вправ.
14. Загартовування організму дитини (обтирання вологою рукавичкою, обливання рук та ніг водою контрастної температури, сон на свіжому повітрі, ванни, душ, бальнеотерапія, загальний масаж, масаж грудної клітки, лікувальна гімнастика).
15. Проведення щорічної планової вакцинації проти грипу, яку проводять восени, до підвищення захворюваності на ГРЗ.
16. Збільшення в раціоні дитини кількості свіжих фруктів та соків.
17. Повноцінне та збалансоване харчування з урахуванням вікових особливостей, схильності до алергічних захворювань.

Пам’ятайте!

На імунітет позитивно впливають:

· Якісні та корисні продукти;
· Дотримання режиму харчування;
· Відповідність добового кало ражу віковим потребам дитини;
· Необхідна кількість білків, жирів і вуглеводів;
· Прості несмажені страви, мінімум термічного оброблення;
· Прийом їжі під час хвороби за бажанням дитини.

Продукти та страви, шкідливі для здоровя дітей, які часто хворіють:

·Картопляні чіпси і картопля «фрі», що містять шкідливу суміш вуглеводів і жирів зі смаковими домішками;
· Солодкі шоколадні батончики з великою кількістю цукру та різних штучних домішок;
· Солодкі газовані й ароматизовані напої, деякі консервовані нектари, соковмісні напої;
· Сосиски, сардельки, варена ковбаса, паштети та інші продукти з так званими «прихованими» жирами;
· М’ясні та овочеві продукти, законсервовані із застосуванням оцту та інших консервантів;
·Гриби-через те, що організм дитини до 7 років не виробляє ферментів, здатних адекватно перетравити білки, що входять до складу грибів.

Кiлькiсть переглядiв: 1007

Коментарi