Перевіряємо дітей на педикульоз

Профілактика педикульозу вкрай важлива, адже ураженим може бути кожний незалежно від соціального становища та віку. Ураження педикульозом відбувається під час:
безпосереднього контакту із завошивленими особами, зде­більшого — з волоссям ураженого;
користування спільними речами — одягом, білизною, го­ловними уборами, гребінцями, щітками для волосся тощо.
З ураженої особи воші можуть переповзати на підлогу та інші предмети, де зберігають свою життєздатність протягом двох діб. Тому дитина може інфікуватися педикульозом і в громадському транспор­ті, і в магазині, і в місцях навчання чи відпочинку.
До розмноження вошей призводять:
- недотримання правил особистої гігієни;
- велика скупченість людей;
- міграція населення.
Педикульоз не є сезонним захворюванням, ураження вошами може відбуватися будь-якої пори року.
Що треба знати про педикульоз?
Педикульоз — паразитарне захворювання шкіри та волосся. На­зва захворювання походить від латинської назви комахи-збудника. На дитині може паразитувати волосяна, платтяна та лобкова воші або деякі з них одночасно. Відповідно до цього розрізняють чоти­ри види педикульозу:
-волосяний;
-одежний;
-лобковий;
-змішаний.
Як виявити педикульоз?
Ураження педикульозом відбувається: під час розчісування ді­лянки шкіри, яка свербить від укусів вошей, їхні екскременти потра­пляють у рану. Далі збудники інфекційних захворювань через кров проникають в організм дитини, інфікуючи її.
Симптоми ураження педикульозом:
- свербіж в місці укусу, який виникає внаслідок подразнення секретом, що виділяють воші під час кровосмоктання;
- алергічні прояви, спричинені загрубінням шкіри від масо­вих укусів і дії слини воші на шкіру;
- пігментація шкіри внаслідок тканинних крововиливів і за­пального процесу, спричиненого дією слини воші;
- розчіси на тілі, що призводять до виникнення вторинних шкірних захворювань — запалення шкіри, екземи.
Як запобігти педикульозу?
Найліпша профілактика педикульозу — запобігання появи вошей. Для цього необхідно суворо дотримуватися правил особистої гігієни:
- регулярно митися не рідше одного разу на 7-10 днів;
- змінювати натільну та постільну білизни в ці самі строки або після забруднення з подальшим пранням;
- регулярно стригтися і щоденно розчісувати волосся;
- систематично чистити верхній одяг;
- регулярно прибирати приміщення;
- утримувати в чистоті предмети побуту та меблі.
Батьки мають з раннього дитинства формувати у своїх дітей навички особистої гігієни. Крім того слід щоденно оглядати волос­ся та одяг дітей після повернення додому.
Якщо, незважаючи на заходи особистої гігієни, воші та гниди все ж з'явилися, їх необхідно знищити не лише на волоссі, а й на одя­зі, постільній білизні, особистих речах та в усіх приміщеннях, де пе­ребував уражений педикульозом.
Як позбутися педикульозу?
Для боротьби з педикульозом застосовують хімічний, механіч­ний та фізичний методи боротьби.
Якщо у дитини виявлено воші в будь-якій стадії розвитку, вона може пройти обробку в місцевому відділенні дезінфектології Державної санітарно-епідеміологічної служби України, де застосовують різні способи знищення вошей і їх­ніх яєць відповідно до стану ураженого. За наявності довідки від медичного працівника дошкільного навчального закладу обробку уражених дітей проводять безкоштовно.
Дезінсекційні заходи (знищення вошей) можна провести й са­мостійно. Варто зауважити, що під час придбання в аптеці проти-педикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги ін­струкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, віку ураженого тощо.
Під час обробки волосся і наступного їх промивання водою слід уникати потрапляння препарату в очі, рот і ніс.
Після використання протипедикульозних препаратів біль­шість яєць стають нежиттєздатними, проте деякі з них залишаються живими. Тому важливо провести їх повне знищення — видалити ме­ханічно живі яйця і воші та ті, що загинули. Для полегшення вида­лення вошей з волосся необхідно:
- змочити волосся розчином води та 5-10% столового оцту;
- зав'язати поліетиленовою хусткою і рушником;
- витримати ЗО хвилин;
- промити волосся проточною водою;
- вичесати густим гребенем загиблих вошей та їхні яйця.
Для дітей молодше п'яти років або тих, у кого є алергічні захворювання, використання протипедикульозних препаратів не рекомендовано. Для видалення в них вошей застосовують лише механічний метод:
- миття тіла;
- вичісування вошей густим гребенем;
- стрижка та гоління.
Після вичісування або стрижки волосся збирають на папір і спалюють.
Зважаючи на те що волосяні воші можуть паразитувати не лише на волосяній частині голови, а й на інших частинах тіла, необ­хідно провести повне миття тіла, бажано з використанням миючих засобів, що мають протипедикульозні властивості.