Що треба знати про поліомієліт

Поліомієліт – це інфекційне захворювання, спричинене вірусом поліо, яке характери­зується переважним ураженням центральної нервової системи з розвитком в’ялих парезів та паралічів.
Хворіють переважно діти до 5-ти років. Жертви поліомієліту отримують каліцтва на все життя. Хвороба може призвести до смерті.
Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або вірусоносій. Вірус виявляєть­ся в слизу носоглотки, а також виділяється у навколишнє се­редовище з фекаліями. Виділення вірусу починається на 2-4-й день після зараження.
Поліовірус поширюється від людини до людини через фекалії та слину, найчастіше – через брудні руки, заражену їжу та воду.
Зараження вірусом поліомієліту відносно рідко веде до розвитку типового захворювання, частіше вини­кає вірусоносійство, яке має основне значення в розповсюджен­ні поліомієліту.
Якщо у дитини раптово з’являються такі ознаки, як слабкість м’язів кінцівок, біль у ногах чи руках, це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту. При одужанні після поліомієліту функція вражених хворобою нервів і м’язів не відновлюється.
За даними Всесвітньої орга­нізації охорони здоров’я у світі неблагополучними по поліомієліту є чотири країни: Індія, Пакистан, Афганістан та Нігерія. З території цих держав інфекція виноситься на інші території. Так, у 2010 році був зареєстрований спалах поліомієліту в Таджикистані, де захворіло 293 людини, з них 10 померло. Захворювання в 99% протікало як параліч нижніх кінцівок.
У 2013 році відмічена циркуляція вірусу поліомієліту серед дітей в Ізраїлі.
Раніше в Україні поліомієліт був доволі розповсюдженим, і багато дітей отримували інвалідність або навіть вмирали через нього.
Ліків від цієї хвороби не існує. Але цьому смертельно небезпечному захворюванню можна ефективно запобігти за допомогою щеплення.
На початку 90-х років в Україні було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей. Вакцинацію в Україні згідно Календаря щеплень розпочинають у 3-місячному віці і проводять трьохразово з інтервалом один місяць, ревакцинацію – в 18 місяців, 6 та 14 років. Використовують два типи безпечних та ефективних вакцин – оральну поліомієлітну вакцину (краплі в рот) та інактивовану поліомієлітну вакцину, що вводиться шляхом ін’єкції.
Щеплення згідно Календаря повністю захищає від поліомієліту та є абсолютно безоплатним для дітей.
Якщо достатня кількість людей у країні є вакцинованими (понад 95%), розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.Завдяки імунізації Україна у 2002 році отримала сертифікат країни, вільної від поліомієліту.
Для того, щоб підтримувати статус території, вільної від поліомієліту, необхідно забезпечити виконання трьох умов.
Перша: постійно забезпечувати високий рівень (95%) охоплення щепленнями дітей згідно Календаря профілактичних щеплень.
Друга умова: своєчасне виявлення захворівших з підозрою на поліомієліт, сигнальною ознакою якого є гострий в’ялий параліч, їх госпіталізація до інфекційного стаціонару та двократне вірусологічне обстеження на поліомієліт.
Третя умова – це вірусологічний моніторинг питної та стічної води на ентеровіруси.
Державна установа «Черкаський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» закликає батьків вчасно вакцинувати дітей від поліомієліту.
При появі перших ознак поліомієліту – підвищення температури, головний біль, біль у кінцівках, неможливість стати на ніжки, негайно звертайтесь за медичною допомогою!
Не наражайте на ризик захворювання поліомієлітом ваших дітей – зробіть їм щеплення!