Що таке артикуляційна гімнастика. Ключові моменти

Артикуляційна гімнастика є сукупністю спеціально підібраних вправ, які сприяють м`язовому зміцненню апарату артикуляції дитини, а також розвитку спритності, диференційованості і сили рухів цього органу. Вправи для проведення такої процедури необхідно підбирати ретельно, передбачаючи ті положення і руху артикуляційних органів, які сприяють утворенню звуків, складових фонетику даного мови.

Користь артикуляційної гімнастики:

- поліпшення кровопостачання, нервової провідності і рухливості артикуляційних органів;
- зміцнення м`язової системи щік, губ і язика;
- навички, що дозволяють утримувати потрібне артикуляційне положення;
- збільшення амплітуди рухів;
- зниження напруженості артикуляційних органів;
- постановка правильної вимови звуків.
Завдяки своєчасно проведеним занять і вправ, які розвивають мовний слух, багато дітей навчаються говорити правильно і чисто без допомоги логопеда. При складних порушеннях звуковимови артикуляційна гімнастика допомагає швидше впоратися з мовними дефектами і підготує м`язи для регулярних занять з фахівцем. Слід пам`ятати, що чіткість вимови є основною метою проведення розвиваючих вправ.

Правила виконання артикуляційної гімнастики/Files/images/logopedya/555.jpg

Для досягнення максимального ефекту артикуляційна гімнастика повинна проводитися регулярно, інакше отримані навички можуть не закріпитися. Бажано займатися двічі на день через годину після прийому їжі. У процесі вправ необхідно постійно контролювати якість їх виконання і не допускати надмірного стомлення дитини. Комплекс артикуляційної гімнастики рекомендується виконувати, стоячи перед дзеркалом, в якому маленький пацієнт буде бачити не тільки себе, але й дорослу людину. Всі вправи слід виконувати повільно, плавно і точно, інакше вони не матимуть сенсу.

Види артикуляційної гімнастики

/Files/images/logopedya/667.jpg Для кожного окремого звуку необхідно підбирати свій гімнастичний комплекс, який дозволить міцно закріпити отримані навички. Статичні вправи дозволяють дитині навчитися утримувати правильну артикуляційну позу протягом кількох секунд, в той час як динамічні повторюються ритмічно, що дає можливість виробити рухливість губ і мови, а також полегшити їх переключення і координованість. Щоб швидше подолати мовні труднощі, корисно використовувати спеціальні казки, в яких артикуляційна гімнастика проводиться в ігровій формі. Роль таких казок дуже велика: в першу чергу вони залучають дитину до гри, налаштовуючи на сам процес, а потім дозволяють легше виконати найпростіші вправи, тим самим готуючи мовний апарат до артикуляційної гімнастики. Слід зазначити, що для кожного пацієнта підбирається індивідуальний комплекс вправ, які дозволять в подальшому покращити якість його життя.
Кiлькiсть переглядiв: 178

Коментарi